1979 yılında İstanbul’da doğdum. Çocukluğum; o zamanlar İstanbul’un kendi halinde küçük köylerinden birisi olan Kemerburgaz’da geçti. Köyümü çepeçevre saran güzel ormanların ve sebze-meyve bostanlarının çevresindeki derelerin ve vadilerin üzerlerinden geçen yüzlerce yıllık tarihi su kemerleri, çocukluk yıllarımın güzel anılarıdır. Yazın güzel havalarda sık sık “evden kaçar” ve kendimi bu uçsuz bucaksız ormanların derinliklerinde bulurdum. Mimar Sinan tarafından yapılan ve köyüme de ismini veren tarihi su kemerlerinin üzerine çıkar, bazen saatlerce aşağı inmezdim. Sanırım tarihe, tarihi eserlere ve mesleğime karşı ilgim ilk olarak böyle başladı.

Kemerburgaz ve Rumelihisarüstü’ndeki İlk, Orta ve Lise eğitimlerimden sonra sırasıyla; Trakya Üniversitesi’nde GELENEKSEL TÜRK EL SANATLARI, Kocaeli Üniversitesi’nde TURİST REHBERLİĞİ, İstanbul Üniversitesi’nde AV VE YABAN HAYATI ve yine İstanbul Üniversitesi’nde TARİH eğitimleri aldım.

Kemerburgaz ormanlarının içinde geçen çocukluğum, doğaya karşı aşırı ilgili olmamı sağladı. Bu sebeple ortaokul yıllarımda İzcilik yapmaya başladım. İzcilik yıllarımda Kocaeli, Adapazarı, Yalova dağlarında yaptığım kamplar ve yürüyüşler, 90’ların ortalarında yavaş yavaş popülerleşmeye başlayan Doğa Yürüyüşlerine ilgi duymamı sağladı ve böylece DOĞA VE YÜRÜYÜŞ REHBERLİĞİ kariyerim başladı. Önceleri sadece İstanbul çevresindeki günübirlik yürüyüş parkurlarında, daha sonraları ise Kaçkar Dağları başta olmak üzere Türkiye’nin pekçok bölgesinde YÜRÜYÜŞ (TREKKİNG) VE DAĞ REHBERLİĞİ  yaptım. Kocaeli Üniversitesi Turist Rehberliği Bölümünü bitirdikten sonra “Kültür Turları” yapmaya başlayarak PROFESYONEL TURİST REHBERLİĞİ kariyerime resmen adım atmış oldum.

Türkiye içinde en çok tur yaptığım İSTANBUL, KARADENİZ ve GÜNEYDOĞU ANADOLU Bölgeleri uzmanlık alanlarımdır.

 

Rehberlik yaptığım yıllar boyunca, özellikle “boş sezon” diye tabir ettiğimiz kış aylarında, tek başıma Dünya’yı gezdim. Her seferinde 2-3 ay boyunca sadece küçük bir sırt çantasıyla ve yalnız seyahat ederek defalarca Asya’nın uzak köşelerine gittim. Bu gezilerim içerisinde, İran-Pakistan-Hindistan-Tayland-Kamboçya-Vietnam üzerinden Çin’e giderek 1 ay kalmam ve Orta Asya’dan yine karayoluyla Türkiye’ye dönmem, hayatımın en güzel ve etkileyici maceralarından birisidir ve toplam 3 ay sürmüştür! 40’dan fazla ülkeyi bu şekilde görme-tanıma şansı elde ettim.

Tüm bu süreç sonunda, 40’dan fazla ülke görerek elde ettiğim tecrübelerimi mesleğimde kullanmaya karar verdim ve YURTDIŞI (Outgoing) TUR REHBERLİĞİ kariyerim de böyle başlamış oldu. Son 10 yıldır İran, Hindistan, Nepal, Çin, Özbekistan, Lübnan, Gürcistan başta olmak üzere Asya ve Avrupa’daki pek çok ülkeye rehberlik yapmaktayım.

İlk başladığım günden beridir sevgimin hiç azalmadığı, aksine her geçen gün ve her biten tur sonrası daha da bağlandığım mesleğimde, neredeyse 20.yılımı bitirmek üzereyim. Dağ/Trekking Rehberliği ile başlayan kariyerim, Kültür Turları Rehberliği ile gelişti, Yurtdışı Turları ile de en üst seviyeye çıktı.

Tüm bu tecrübelerimi, artık yaşantımı sürdürdüğüm LONDRA’da kendi adımla kurduğum SINAN ERCAN TOURISM & GUIDING SERVICES firması ile; İNGİLTERE, İSKOÇYA, İRLANDA başta olmak üzere yakın ülkelere düzenleyeceğim/düzenleyeceğiniz turlarda Sizlerin hizmetine sunmaktayım.